„ Z ERASMUSEM+
LAMKI ZDOBYWAJĄ ŚWIAT”
CHORWACJA 08.- 14.04.2017 r. „Orientacja zawodowa w edukacji”
NORWEGIA 27.08. – 04.09.2017 r. „Interactive teaching - Using Educational Games and New Technology in order to enhance learner’s motivation”.
ZAŁOŻENIA OGÓLNE PROJEKTU:
- nabycie kompetencji kluczowych i zawodowych przez przedstawicieli kadry placówek oświatowych,
- poznanie nowych narzędzi pracy i metod nauczania,
- poprawienie efektywności nauczania,
- wzbogacenie warsztatu pracy i podniesienie kompetencji zawodowych kadry nauczycielskiej,
- poznanie europejskich systemów edukacji, realiów pracy,
- wymiana doświadczeń i nawiązanie współpracy z nauczycielami z całej Europy,
- podniesienie kompetencji językowych, zdobycie certyfikatów Europass Paszport Językowy i Paszport Mobilności
Wyjazd do Oslo:
W dniach 27.08. - 04.09.2017r. w ramach projektu „Zagraniczna mobilność kadry edukacyjnej” Erasmus+ 5 nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lamkach uczestniczyła w kursie „Interactive teaching - Using Educational Games and New Technology In order to enhance learner’s motivation”.
Kurs odbywał się w stolicy Norwegii - Oslo.
Pomysł wzięcia udziału, a tym samym napisania projektu pozwalającego na pozyskanie przez naszą szkołę „unijnych” środków na realizację zagranicznych szkoleń dla nauczycieli był dla nas ogromnym wyzwaniem, a jednocześnie naturalną konsekwencją dotychczasowej naszej zawodowej aktywności oraz zdobytego doświadczenia w realizacji różnego rodzaju projektów.
Wiem, że w naszej placówce stwarzamy bardzo dobre warunki dydaktyczne i wychowawcze dla młodzieży, która chce rozwijać swoje pasje i doświadczenia. Jesteśmy szkołą otwartą, gotową na zmiany i nowe wyzwania. Erasmus + dał nam nie tylko nowe pomysły, ale i wiele możliwości. Doświadczenie, które zdobyliśmy, pozwoli nam podjąć jeszcze bardziej odważne decyzje dotyczące procesu edukacyjnego zarówno w sferze wychowawczej jak i dydaktycznej. Jesteśmy otwarci na świat. Chcemy pokonywać bariery, które utrudniają młodemu pokoleniu odnaleźć się w świecie, w którym przyjdzie im żyć i pracować. Poznaliśmy wielu partnerów zagranicznych, z którymi nawiązaliśmy współpracę i wymieniliśmy doświadczenia, a w przyszłości planujemy wymianę międzynarodową.
Szkolenie to nie tylko czas wykładów i warsztatów. To również okazja do poznania ciekawych miejsc i ludzi, bowiem w kursie uczestniczyli nauczyciele z całej Europy: z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji, Litwy, Rumunii, Czech. Oprócz wspólnie spędzonego czasu podczas zajęć, razem zwiedzaliśmy Oslo: Akershus Slott, Den Norske Opera & Balett, Det Kongelige Slott, The National Museum of Art, Architecture and Design, Nobels Fredssenter, Oslo Rådhus, Vigelandsparken, Frammuseet, Kon-Tiki Museet, Munchmuseet, Botanisk hage, Holmenkollen. Poznawaliśmy miasto oraz obyczaje tamtejszych mieszkańców. Ten razem spędzony czas był również świetną okazją do poznania różnic w naszych szkołach, omówienia systemów edukacji, realiów pracy. Ciągły kontakt z językiem angielskim pozwolił na całkowite zanurzenie się w kulturę danego kraju.
Mobilność kadry edukacyjnej to bardzo dobry sposób, by nie tylko wzbogacić swój warsztat pracy, zdobyć nowe umiejętności oraz podnieść jakość kształcenia, ale również by nawiązać znajomości z nauczycielami z całej Europy i doskonalić swoje umiejętności językowe.
Ciekawe, innowacyjne metody nauczania w połączeniu z możliwością „szlifowania języka” podczas licznych kontaktów z uczestnikami kursów z wielu krajów, w sposób znaczący wpłynęły na podniesienie naszych kompetencji zawodowych, i to nie tylko tych językowych, stały się dla nas inspiracją do weryfikacji dotychczasowych poglądów, zachowań, metod nauczania.
Zespół projektowy SP Lamki
Pierwsza MOBILNOŚĆ ZS w Lamkach - CHORWACJA
Zespół Szkół w Lamkach w ramach dofinansowanego z Funduszy Europejskich projektu „Z Erasmusem+ Lamki zdobywają Świat” zakończył pierwszą planowaną mobilność europejską.
Celem projektu jest nabycie kompetencji kluczowych i zawodowych przez przedstawicieli kadry pracującej w placówce oświatowej dzięki udziałowi w zagranicznych mobilnościach: Chorwacja, Norwegia.
W dniach 08 -14 kwietnia 2017 pięcioro nauczycieli z Zespołu Szkół w Lamkach wzięło udział w kursie organizowanym przez Chorwackie Stowarzyszenie Narrator „Pricalica” w Zagrzebiu. Byli to: Jerzy Wiśniewski – nauczyciel techniki, plastyki i matematyki, Maria Górska – nauczyciel języka niemieckiego, Jolanta Nowacka – nauczyciel języka angielskiego, Anna Ogiejko – Biczysko – nauczyciel języka polskiego, historii i neurologopeda, Beata Ławrynowicz – nauczyciel matematyki, fizyki, informatyki. Tematyką szkolenia była: „Orientacja Zawodowa w Edukacji”.
W programie uwzględniono nowoczesne techniki edukacyjne wykorzystujące dramę w procesach nauczania, opartą o technikę „Płaszcza Eksperta” opracowaną przez Dorothy Heathcote. Zajęcia warsztatowe pozwoliły uczestnikom poznać systemy edukacji i elementy szkolnego doradztwa zawodowego w Chorwacji i innych krajach europejskich. Zaprezentowano także możliwości realizacji europejskich projektów międzyszkolnych na platformie e -Twinning oraz narzędzia online, które wykorzystuje się w ich tworzeniu.
Międzynarodowe szkolenie pozwoliło wszystkim uczestnikom projektu uzyskać certyfikaty: Europass Paszport Językowy i Paszport Mobilności oraz umożliwiło zdobycie doświadczeń i nawiązanie kontaktów koniecznych dla przyszłej współpracy ze szkołami z innych europejskich państw.
W ramach tego siedmiodniowego spotkania organizatorzy zapoznali nas z historią i kulturą Chorwacji, a uczestnicy szkolenia zaprezentowali materiał multimedialny dotyczący krajów, z których pochodzą.
Trudno, w krótkich chwilach wolnych od zajęć, poznać całe piękno Chorwacji, ale zdążyliśmy się zachwycić pięknem Plitvickich Jezior, podziwiać stalaktyty w jaskini Grgosova Spilja, odwiedzić urocze, regionalne gospodarstwo agroturystyczne.
Pełni wrażeń i zapału do dalszej pracy wróciliśmy w Wielką Sobotę do naszej kochanej Polski.
27 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lamkach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Z Erasmusem+ Lamki zdobywają Świat”.
Zaproszenie na spotkanie przyjęli: Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski p. Piotr Kuroszczyk, st. wizytator KO w Poznaniu Delegatura w Kaliszu p. Tomasz Tomalak oraz dyrektorzy szkół Gminy Ostrów Wielkopolski.
Dyrektor szkoły Małgorzata Konrad oraz koordynator projektu Tomasz Mocek omówili założenia projektowe, zaprezentowali metody pracy, które poznali w czasie mobilności zagranicznych (Chorwacja i Norwegia) oraz przedstawili prezentację podsumowującą projekt.
Międzynarodowe szkolenie pozwoliło wszystkim uczestnikom projektu uzyskać certyfikaty: Europass Paszport Językowy i Paszport Mobilności oraz umożliwiło zdobycie doświadczeń i nawiązanie kontaktów koniecznych dla przyszłej współpracy ze szkołami z innych europejskich państw.
SP w Lamkach
63-400 Ostrów Wielkopolski
Lamki, ul. Szkolna 47