Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Witam! Zapraszam do korzystania ze Szkolnego Kącika Prawnego. Znajdziecie tutaj podstawową wiedzę z zakresu prawa. Wasza Pozytywna Pedagożka :)

wstecz

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Art. 92. Dziecko pozostaje aż do pełnoletniości pod władzą rodzicielską.

Art. 95.

§ 1. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

§ 2. Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.

§ 3. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny.

Art. 96.

§ 1. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.

 

Kierowanie dzieckiem

Kierować dzieckiem to decydować o trybie życia:

• wiedzieć co dziecko czyta, „co robi” w Internecie

• jak spędza wolny czas

• dbać o realizację o Dobro (interes dziecka) Wychowywanie dziecka Fizyczne

• dbanie o zdrowie, życie dziecka

• sprawność fizyczna

• zapewnienie należytej egzystencji Duchowe

• wpajanie zasad moralnych

• wyrabianie sumienności, pracowitości

• miłości do ojczyzny

• przygotowanie do życia w społeczeństwie

• dbanie o rozwój dziecka i inne jego dobra.

 

 

Szczególną rolę w zakresie pomocy rodzicom w sprawowaniu władzy rodzicielskiej pełni szkoła Rodzice i opiekunowie współpracują ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły w organizowaniu kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży. Obowiązek współpracy wynika z art. 100 KRiO i art. 572 KPC Kodeks rodzinny i opiekuńczy Art. 91. § 1. Dziecko, które ma dochody z własnej pracy, powinno przyczyniać się do pokrywania kosztów utrzymania rodziny, jeżeli mieszka u rodziców. § 2. Dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich, jest obowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie. Kodeks rodzinny i opiekuńczy Instytucje państwowe i samorządowe Art. 100 [Pomoc organów państwowych] § 1. Sąd opiekuńczy i inne organy władzy publicznej są obowiązane udzielać pomocy rodzicom, jeżeli jest ona potrzebna do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej. W szczególności każde z rodziców może zwrócić się do sądu opiekuńczego o odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej, a także zwrócić się do sądu opiekuńczego lub innego właściwego organu władzy publicznej o zapewnienie dziecku pieczy zastępczej. § 2. W wypadkach, o których mowa w § 1, sąd opiekuńczy lub inne organy władzy publicznej zawiadamiają jednostkę organizacyjną wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, o potrzebie udzielenia rodzinie dziecka odpowiedniej pomocy. Właściwa jednostka organizacyjna wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej jest obowiązana informować sąd o rodzajach udzielanej pomocy i jej rezultatach. Kodeks rodzinny i opiekuńczy Art. 961. Osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych – nowelizacja z dnia 1 sierpnia 2010 roku Kodeks postępowania cywilnego § 1. Każdy, komu znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu, obowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy. § 2. Obowiązek wymieniony w § 1 ciąży przede wszystkim na urzędach stanu cywilnego, sądach, prokuratorach, notariuszach, komornikach, organach samorządu i administracji rządowej, organach Policji, placówkach oświatowych, opiekunach społecznych oraz organizacjach i zakładach zajmujących się opieką nad dziećmi lub osobami psychicznie chorymi. Cele współpracy między rodzicami a szkołą 1. Spójne oddziaływanie na dzieci i młodzież przez rodzinę i szkołę w procesie nauczania, wychowania i opieki zgodnie z ich potrzebami rozwojowymi i zdrowotnymi. 2. Doskonalenie organizacji kształcenia, wychowania i opieki w szkole, rodzinie i środowisku. 3. Zaznajamianie rodziców z programem kształcenia, wychowania i opieki.

Data dodania: 2019-12-02 23:26:55
Data edycji: 2024-02-24 22:12:26
Ilość wyświetleń: 1178
wstecz

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej