Jak efektywnie uczyć się w domu? - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lamkach
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Jak efektywnie uczyć się w domu?

wstecz

JAK EFEKTYWNIE UCZYĆ SIĘ W DOMU?

  1. Zaplanuj sobie czas na naukÄ™. Jest to kluczowa sprawa: w jakich godzinach masz czas tylko na naukÄ™ i nic nie może ciÄ™ wtedy rozpraszać. To ty musisz o to zadbać i wszelkie rozpraszajÄ…ce ciÄ™ bodźce musisz usunąć. Zacznij od przejrzenia materiaÅ‚u, który chcesz opanować. JeÅ›li trzeba, podziel go na mniejsze części i ucz siÄ™ po kolei, zgodnie z planem.
  2. Zadbaj o korzystne otoczenie: – dobre oÅ›wietlenie, – odpowiednia temperatura pomieszczenia, – usuniÄ™cie rozpraszajÄ…cych czynników, – pomyÅ›l, co może poprawić twojÄ… koncentracjÄ™, – Å›wieże powietrze w pokoju (regularnie wietrz swój pokój) , – nie ucz siÄ™ na leżąco, do siedzenia wybieraj wygodne krzesÅ‚o, wyprofilowane, o odpowiedniej wysokoÅ›ci, – odÅ‚Ä…cz media, TV, radio, wyloguj siÄ™ z portali spoÅ‚ecznoÅ›ciowych i komunikatorów ( chyba, że sÄ… Ci w danej chwili potrzebne do nauki), – na czas nauki zrezygnuj w swoim otoczeniu z towarzystwa rozpraszajÄ…cych ciÄ™ osób.
  3. Zadbaj o odpowiedni nastrój do nauki. Na jakość uczenia siÄ™ mogÄ… mieć wpÅ‚yw także czynniki zewnÄ™trzne: – brak motywacji, – zÅ‚e samopoczucie, – przemÄ™czenie fizyczne i psychiczne.
  4. Wykorzystaj do nauki wszystkie zmysÅ‚y. Najskuteczniej zapamiÄ™tujemy i uczymy siÄ™ w sposób „polisensoryczny”, czyli angażujÄ…c wszystkie zmysÅ‚y: – patrzÄ…c, – sÅ‚uchajÄ…c, – notujÄ…c, – rysujÄ…c. – Å›piewajÄ…c rymowanki, – powtarzajÄ…c na gÅ‚os z pamiÄ™ci zapamiÄ™tane informacje, – opowiadajÄ…c komuÅ› o tym, czego siÄ™ nauczyÅ‚eÅ›. ( nauczyÅ‚aÅ›).
  5. Rób efektywne notatki. NotujÄ…c, możesz zastosować kilka praktycznych wskazówek, dziÄ™ki którym Å‚atwiej ci bÄ™dzie później uczyć siÄ™ z notatek w domu: – zapisuj tylko najistotniejsze informacje, – stosuj czytelnÄ…, przejrzystÄ… formÄ™ graficznÄ…, – notuj tylko na jednej stronie kartki, aby Å‚atwiej ci byÅ‚o przeglÄ…dać notatki, – używaj kolorów, podkreÅ›leÅ„, strzaÅ‚ek, znaków graficznych oraz wÅ‚asnych skrótów. JeÅ›li ich nie masz, to postaraj siÄ™ stworzyć kilka na poczÄ…tek. – twórz mapy myÅ›li, – sÅ‚uchajÄ…c opowiadania, wykÅ‚adu, czy oglÄ…dajÄ…c film zwiÄ…zany z tematem, lepiej przyswoisz sobie informacje aktywnie notujÄ…c, rysujÄ…c mapy pojęć lub mapy myÅ›li.
  6. Rób optymalne powtórki. Powtórka to ponowne, szybkie przejrzenie materiaÅ‚u i powtórzenie najważniejszych informacji. CzÄ™ste powtórki pozwolÄ… ci zapamiÄ™tać maksimum informacji i zaoszczÄ™dzić czas. 7. Zadbaj o wypoczynek, relaks i dobry sen. – twoje potrzeby powinny być zaspokojone, tj. potrzeba pokarmu, pragnienia, wypoczynku i snu, – dopiero po ich zaspokojeniu możesz przystÄ…pić do efektywnej nauki. ZWOLNIJ! MYÅšL POZYTYWNIE! CZAS NA ZMIANY! Pozdrowienia od Pedagoga
Data dodania: 2020-03-24 18:07:08
Data edycji: 2020-03-24 18:07:14
Ilość wyświetleń: 424
wstecz

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej