Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Zajęcia profilaktyczne pt. „Prawne, społeczne aspekty narkomanii. Uzależnienia behawioralne. Cyberprzemoc''.

wstecz
Zajęcia profilaktyczne pt. „Prawne, społeczne aspekty narkomanii. Uzależnienia behawioralne. Cyberprzemoc''.

         W lutym br. uczniowie, nauczyciele i rodzice nasze szkoły brali udział w zajęciach profilaktycznych pt. „Prawne, społeczne aspekty narkomanii. Uzależnienia behawioralne. Cyberprzemoc”. Spotkanie prowadził p. Roman Szeląg- ekspert ds. Prewencji Kryminalnej, Kawaler Orderu Uśmiechu.

         Podczas zajęć policjant nie tylko podawał konkretne zagrożenia, jakie mogą pojawić się w sieci, ale przede wszystkim, przestrzegał i wskazywał, jak należy się zachowywać w Internecie, aby nie zostać wykorzystanym przez internetowych przestępców. Policyjne rady i wskazówki dotyczyły m.in. odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnione czyny karalne. Młode osoby, które nie są jeszcze pełnoletnie, często myślą, że nie ponoszą za swoje postępowanie żadnej odpowiedzialności, nic bardziej mylnego. Policjant przekazał najnowsze i  najważniejsze informacje związane                      

 z odpowiedzialnością prawną nieletnich w przypadku konfliktu z prawem, podstawy prawne, podstawowe pojęcia ustawowe, procedury, środki wychowawcze i poprawcze oraz kiedy młody człowiek popełnienia czyn zabroniony (narkomania,  uzależnienia behawioralne, cyberprzemoc). Ekspert omówił wybrane przestępstwa, najczęściej popełniane przez osoby nieletnie, a także za pośrednictwem Internetu czy telefonów komórkowych. Uczniowie dowiedzieli się , że nie wolno nagrywać, robić zdjęć innym, jeżeli nie mamy na to ich zgody oraz jak powinni reagować, gdy staną się ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy. Funkcjonariusz ostrzegał, że  nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Policjant  wyjaśniał  również, czym jest demoralizacja i jakie są jej przejawy, a także jakie działania podejmuje Policja wobec zdemoralizowanej młodzieży.

   Nauczyciele i rodzice otrzymali dawkę przypominającą fakt, iż dla dzieci i młodzieży z pokolenia e-generacji, Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym  środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.

Tego typu  działania profilaktyczno-edukacyjne zmierzające do utrwalenia wśród uczniów zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni  oraz świadomości działań narkotyków i innych używek, przyczyniają  się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży .

 

        

 

Data dodania: 2023-03-06 11:05:30
Data edycji: 2023-03-06 11:08:39
Ilość wyświetleń: 309
wstecz

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej